9 rzeczy, których żaden turysta nie powinien robić w Paryżu

Paryż jest bez wątpienia pięknym miejscem. Odnajdą się w nim miłośnicy sztuki, miłośnicy muzyki klasycznej, miłośnicy dobrego jedzenia oraz… turyści.

Jednak bycie turystą w Paryżu wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ możemy naciąć się na kilka nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego spieszę wam z pomocą, abyście mieli możliwość spędzenia wspaniałych chwil w tym wyjątkowym miejscu. Dzisiaj kilka prostych do zapamiętania rad o tym jak odnaleźć się w Paryżu w roli turysty.

1. Nie trać czasu pod wieżą Eiffla

Jest to chyba najbardziej oblegane miejsce przez turystów. Z roku na rok kolejki są coraz to dłuższe. Powodem jest to, że mimo ataków terrorystycznych do Paryża i tak napływają turyści. Dlatego też, władze miasta starają się zapewnić większe bezpieczeństwo wprowadzając dodatkowe kontrole. Skutek jest taki: kolejki, które od zawsze były jedne z najdłuższych jakie widziałam, są jeszcze dłuższe, ponieważ każdy turysta pod wieżą musi przejść przez kontrolę bezpieczeństwa taką jak na lotnisku – otwieranie bagaży, wyciąganie telefonów i aparatów na taśmę, przechodzenie przez bramki. Wieża gwarantuje nam niezapomniane widoki, jednak ma swoje alternatywy, które również zagwarantują nam kadry na miasto z góry – pisałam o tym tu.

2. Nie jedz w miejscach typowych dla turystów

Restauracje typowe dla turystów znajdują się w miejscach przez nich odwiedzanych. Możemy napotkać się tam na kosmiczne ceny i jedzenie, które obok prawdziwego, francuskiego jedzenia nawet nie leżało. Sami Paryżanie doradzają, aby unikać przede wszystkim tych restauracji, w których Pan stojący przed lokalem namawia nas do wejścia i skorzystania z ich specjałów. Należy takich miejsc unikać i wybrać się do restauracji, które polecają np. blogerzy. Warto tę pracę domową odrobić i przed wyjazdem poszukać kilku ciekawych miejsc.

3. Nie komentuj po angielsku, bo Francuzi rozumieją angielski

Mylą się ci, którzy uważają, że Francuzi są na tyle zadufani, aby nie uczyć się języka angielskiego, ponieważ uważają swój język za najlepszy. Wiele razy słyszałam taką tezę i powiadam wam – oni angielski rozumieją i to bardzo dobrze, mają tylko problem z mówieniem w tym języku, ponieważ w szkołach, nauczyciele j.angielskiego kładą mały nacisk na mówienie. Efekt jest taki, że Francuzi rozumieją duuuużo, ale wstydzą się mówić. Należy uważać na to co się o nich mówi, można się nieźle naciąć.

4. Omijaj ulicznych oszustów

Panie proszące o podpisanie petycji? Uciekaj. Faceci z bransoletkami? Uciekaj. Ludzie sprzedający wino, które warte jest 2 euro, a oni krzyczą, że chcą 20 euro? Uciekaj. Tańsze bilety na metro? Są fałszywe – uciekaj. Uciekaj czym prędzej, bo inaczej zafundują ci mało przyjemne wspomnienie z wakacji.

5. Nie mów tylko po „nie francusku”

Należy zapamiętać, że Paryżanie żyją w Paryżu – mają swoje domy, prace, obowiązki i rodziny. Turyści mogą być uciążliwi, bo gdyby nawet najmilszy człowiek świata był pytany 50 razy o to jak dostać się do Moulin Rouge podczas, gdy sam spieszy się do pracy to straciłby cierpliwość. Ja już po 5 razie byłabym zła. Dlatego często, gdy są pytani o drogę tylko w języku angielskim to najzwyczajniej w świecie cię oleją, ale… miłym zaskoczeniem będzie dla nich, gdy zaczniesz swoje pytanie w języku francuskim. Jest to dla nich miły akcent, chętniej wtedy poświęcają czas na wyjaśnienie ci drogi, ponieważ ty poświęciłeś swój czas na nauczenie się kilku zwrotów w ich języku. Przecież „bonjour” nie jest takie ciężkie do zapamiętania 🙂

6. Nie pytaj o ataki terrorystyczne

Francuzi to naród bardzo poprawny politycznie. Są tak poprawni politycznie, że aż boli. Na rozmówki na temat ataków możesz sobie pozwolić z bliskimi ci Francuzami, z innymi nawet tematu nie zaczynaj.

7. Mona Lisa? Zapomnij

Mona Lisa jest najpopularniejszym obrazem w Paryżu, a co za tym idzie… najbardziej obleganym. Uwierzcie mi, że podczas wakacji, kiedy turystów jest najwięcej, nie warto jej odwiedzać – zero przyjemności. Tłum turystów cię zgniecie, przepchnie i nawet nie będziesz wiedział kiedy zdążyłeś się zdenerwować. Luwr warto odwiedzić, ponieważ posiada wiele pięknych perełek w dziedzinie sztuki, ale Lisę warto odwiedzić jak już turystyczny sezon się skończy. Przecież nie o to chodzi, aby zobaczyć ją ukradkiem pod kogoś pachą, albo między czyimś udem i zostać przy okazji zmiażdżonym. Tak się sztuki nie doceni…

8. Uważaj na fałszywe taksówki

Paryż najlepiej przejść spacerem, ponieważ każdy zakątek może nas w sobie rozkochać. Warto też korzystać z metra, które pozwoli nam zaoszczędzić dużo cennego czasu (cennego dlatego, że w Paryżu jest wiele do zobaczenia). Jednak są sytuacje, które zmuszają nas do zamówienia taksówki – zamawiajmy taksówki ze sprawdzonych firm lub postawmy na Ubera. W innym przypadku możemy trafić na taksówkarza oszusta, który będzie woził nas najdłuższymi trasami świata tak, aby wydusić z nas ostatniego euraska i zafundować nam zawał serca.

9. Nie kupuj jednego biletu na metro oraz nie próbuj jechać „na gapę”

Mandaty za brak biletu są wysokie. Kupiony pojedynczy bilet też ceną nie zachwyca, dlatego taniej wyjdzie, gdy kupisz 10 biletów za jednym zamachem razem.

Przyswojenie tych 9 rad z pewnością pozwoli Wam na spędzenie miłych chwil w mieście miłości. Jak już je zapamiętacie to pozostanie wam tylko zaplanowanie podróży do stolicy Francji – tu znajdziecie mój mini przewodnik na weekend w Paryżu.Podróż zaplanujcie na każdą porę roku tylko nie na wakacje…

2 uwagi do wpisu “9 rzeczy, których żaden turysta nie powinien robić w Paryżu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.